14 LUTEGO 2024 | ARTYKUŁY | AGNIESZKA ZYCH

Zabieramy cię w podróż do miłości. Odważ się poznać to, co ukrywasz pod maską swojej codzienności. Przytłoczeni wyzwaniami, pogonią za tym, co ważne i niezbędne. Zapraszamy Cię do refleksji nad tym czy dopuszczasz się braku akceptacji, zaniedbań wobec samej siebie samego siebie. Zastanów się jak często przykrywasz uśmiechem lęk, strach, smutek, samotność. Jak często zadajesz sobie pytanie:, co dziś czuje moje serce?  Czy może częściej zajmuje Cię szukanie odpowiedzi na potrzeby serca innych? Miłość do siebie samego to najtrudniejsza miłość. Nauka dbania o siebie wymaga czasu i cierpliwości. Często deklarujemy, że kochamy siebie, lecz nie potwierdzamy tego swoim zachowaniem.

            Jak zatem rozumieć miłość własną?  Jest uznaniem dla samej siebie, wynikającym z działań skierowanych na rozwój w wielu aspektach życia. To dbanie o potrzeby, wyznaczanie granic, okazywanie sobie szacunku i zrozumienia. Wybaczanie sobie błędów i potknięć, znajdowanie czasu na odpoczynek, a także dbanie o ciało i zdrowie.

            Brak umiejętność okazywania sobie miłości wpływa na relacje, jakie tworzysz z innymi ludźmi. Jeśli nie potrafisz kochać siebie, nie będziesz mogła ofiarować miłości. Skoro nie masz jej w sobie nie znasz tego uczucia, możesz je sobie jedynie wyobrażać.

            Kochając siebie otwieramy się na szczęśliwe życie, gdyż zapraszamy do niego miłość bezwarunkową. Znacie taką miłość? Ona nie ocenia, nie umniejsza. Sprawia, że marzenia i cele są możliwe. Bywa nie do zatrzymania. Pamiętacie swoją pierwszą miłość? Jak bezwarunkowo mogliście kochać? Wówczas świat wirował wokół was całą wspaniałością barw? Wszystko wydawało się nie ważne i zarazem wszystko stawało się możliwe. Nie istniał czas ani przestrzeń. Istniała tylko podróż od serca do serca.

            Taka miłość uskrzydla, nadaje życiu sens, kierunek, motywuje, wywołuje na twarzy uśmiech. Każdy może ją opisać na swój wyjątkowy sposób. Wypełnia ją duma, uznanie, bezpieczeństwo. Jest wyrozumiała i wspierająca.

            Wyruszaj, więc po tę miłość w podróż. Nie zatrzymuj się. Idź przed siebie własną niepowtarzalną ścieżką, aż dotrzesz do najważniejszej osoby w życiu SIEBIE.  Kochając siebie dowiesz się, że szczęścia nie przynosi nam nikt z zewnątrz. Drugi człowiek nie jest opatrunkiem na Twoje rany, nie wypełni wewnętrznej pustki. Możesz zrobić to Ty.

             Wsłuchaj się w swój wewnętrzny głos i ruszaj przed siebie. Twój najważniejszy związek to ten, w którym jesteś sama ze sobą.

Psychoterapeuta

Wioletta Lemańska